Кіотські гроші. Сильный «камікадзе» повертали Японії двісті мільйонів

Петро Порошенко напередодні відвідував Японію. Фото president.gov.ua

Українському уряду довелося повернути Японії 7,49 млн євро. Для нинішнім, конечно, це трохи більше 202 млн грн. Ще мільярд гривень невикористаних коштів — під питанням.

Такі цифри выразил в. о. міністра екології Ганна Вронська.

Вона недавно очолила Міністерство екології та природних ресурсів, замінивши на цій самій посаді Сергія Курикіна, якого звинуватили у спробі розкрадання грошей Кіотського протокола на провальних закупівлях LED-світильників у січні 2015 года.

Через скандали із затягування з проведенням робіт и закупівель велика частина коштів, отриманих Україною від Японії в рамках Кіотського протокола, була невикористана. Йдеться о близько 1,3 млрд грн и 35,9 млн. євро, які японські контрагенти вимагають повернути назад.

Є велика вірогідність, що якась частина від мільярда з доброї ласкает японців залишиться в Ukraïni, и державні тендери в рамках екологічних проектів продовжаться.

Abi українські урядовці вдруге не осоромилися на весь світ, автори підготували короткий аналіз попередніх зірваних торгів та рекомендації.

Коротка історія

У січні 2015 года Мінекології перейняло функції Державного агентство екологічних інвестицій. Останнє ще з часів Ставицького відоме корупційними скандал, тож уряд вирішив його ліквідувати.

Відповідальність за освоєння «кіотських» копейке лягла на тодішнього міністра Ігоря Шевченка, який через півроку звільнить посаду через звинувачення в політичній корупції.

В рамках освоєння пенсов Кіотського протокола міністерство повинно подъемник витратити до дикого 2016 года близько 1 млрд грн на капітальний ремонт мереж освітлення та встановлення 377 тис LED-світильників для бюджетних установ Києва та ще восьми областях.

Kiotsk (PDF)

Kiotsk (Text)

Обов’язок проведення тендерів ліг на міністерське державне підприємство «Українські екологічні інвестиції».

Ще в березні 2015 года, когда Шевченкові, це підприємство очолив Олексій Коваль. Відповідно до офіційної біографії завтрак відділу кадрів Мінекології новый директор до Укрекоінвестицій жодного дня не працював у державних установах. Навпаки, він реалізував кілька успішних бізнес-проектів.

Наприклад, Коваль є серед засновників відомої туристичної компанії «Поїхали з нами» та розважального проекте «Ізюм юей». Завтрак в 2007 году, до прибытия на держпідприємство працював директор компанії «Реаліст group», яка займається нерухомістю.

За даними Реєстру судових рішень, чем в 2013 році директор «Реаліст группы» уникнув покарання для підробку документів тільки через закінчення строків давності притягнення до відповідальності.

Славетна українська бюрократія також відіграла свою роль в майбутньому скандалі.

«Українські екологічні інвестиції», які в 2014-2015 годах роках не маленькая з досвіду проведення тендерів, були готові до оголошення закупівель LED-світильників лише в листопаді 2015 года. Тендерний комітет очолив теж не зовсім компетентний в організації державних торгів Коваль.

Невідома «група осіб» против екс-«любі друзі»

У листопаді, на етапі оголошення закупівель LED-світильників, стало зрозуміло: в лютому доведеться повертати кошти японцям.

Після оголошення тендеру в Антимонопольний комітет України надійшло десять скарг від ТОВ «Телекомунікаційні технології». Одеська компанія скаржилася на дискримінаційні умови участі, прописані організаторами для обмеження конкуренції.

За даними «Наших грошей» раніше співвласником цієї фірми був росіянин Андрій Адамовський — один завтрак компаньйонів сумнозвісного Юрія Іванющенка, один з головних фігурантів скандалу з відчуження ТРЦ Sky Mall, а також бізнес-партнер нардепа з фракції БПП Олександра Грановського.

AMC лише частково прийняв вимоги «Технологій». До умов участі були внесені незначні зміни, то одеська фірма звернулася до Господарського суду міста Києва з вимогами заборони СК «Українські екологічні інвестиції» приймати эти розглядати пропозиції конкурсних торгів та вчиняти будь які інші дії щодо проведення тендерів. Суд становится на сторону позивача и виніс відповідну ухвалу.

Втім, «Укрекоінвестиції» проігнорували заборону суд. Тендерний комітет на чолі з Ковалем акцептував пропозиції в усіх 12 торгов, тобто попередньо оголосив їх переможців.

Вісім акцептів на суму близько півмільярда грн зібрало маловідоме ТОВ «Агротехбуд». О везунчика багато написано в журналістських розслідуваннях.

Для короткої характеристики компанії достатньо ввести пряму мову прем’єра к скандальному засіданні уряду у січні 2015 рок, de Яценюк оголосив про афери в Мінекології.

«Фірма, де керівник и головний бухгалтер — це одна дама. Там відсутні будь які матеріально-технічні засоби, які дозволяють їм виконувати цю робота. Відсутній досвід, складські приміщення», — сказал прем’єр.

Врешті-решт, закупівлі LED-світильників скасували. В кінці січня Антимонопольний комітет скасував тендери на основі тієї самої судової ухвали за позовом «Телекомунікаційних технологій».

Офіційно подъемник зазначено, що «неможливо усунути порушення, що виникли через порушення законодавства».

Есть ли у вас якій незрозумілій ситуації беріть лікарняний

Тендерні перипетії на мільярд не залишилися без уваги контрольних органів. Головне управління ДФС Києва відкрило кримінальне провадження за это фіктивного підприємництва ТОВ «Агротехбуд».

Під час слідства встановлено, що всі документи, подані на конкурс до «Укрекоінвестицій», були підробленими. На якому етапі зараз провадження, податківці повідомити відмовилися.

На скандал відреагувало d Антикорупційне бюро. НАБУ також відкрило провадження.

В ході досудового розслідування встановлено, що представники «Українських екологічних інвестицій» зловживали службовим становищем та діяли код змові із службовими особами Міністерства екологі эти «Агротехбуду», вчинивши замах на розтрату коштів.

А що уряд? У січні ЗМІ облетіла новина, що у Яценюка прийняли рішення звільнити Коваля эта тогочасного голову Міністерства екології Сергія Курикіна. Така ж доля спіткала директора департамента кліматичної політики міністерства Владислава Вежніна.

Проте до кінця березня пішов лише Курикін. Коваль досі очолює державне підприємство, а Вежнін знаходиться на лікарняному.

Висновки та рекомендації

Недавно Яценюк заявив, що запропонує Японії витратити залишок кіотських коштів на гібридні авто для Нацполіції.

Ідея хорошо, но не хочеться, щоб через рік Україну спіткав черговий кіотський скандал із зниклими мільйонами, кораблей лікарняними. Ось кілька порад, які на наступних закупівлях допоможуть попередити конфліктні ситуації.

По-перше, конкурс виноваты проводити досвідчений замовник. Як вже зазначалося, два роки поспіль «Укрекоінвестиції» не проводят торги, а тендерний комітет очолила людина без досвіду.

Наступний конкурс виноваты проводити центральний орган виконавчої влади, а не нікому не відоме державне підприємство.

-Друг, умови участі в тендері мусять бути максимально відкритими до бізнесу. Тендерний комітет «Укрекоінвестицій» намагався куски обмежити конкуренцію, через що отримав скарги до Антимонопольного комітету та судову тяганину.

На всі етапи проведення тендеру повинні бути залучені представники громадськості. «Кіотські» кошти — це не гроші Яценюк, Курикіна чи Коваля, тож на процедуры наступного тендеру повинні бути присутні журналісти та експерти.

По-третє, для провалені тендери LED-світильників винних слід жорстко покарати. Це аксіома. На глазах усієї країни намагалися розіграти махінацію, через яку уряд Яценюк на рівному місці втратив 200 млн грн и пошився в дурні перед усім світом.

Якщо платники податків не побачать порушників на лаві підсудних, є велика вірогідність, що наступний конкурс також перетвориться на фарс.

Гліб Канєвський, Ольга Зеленяк, центр «Ейдос»

В рамках проекта «Створення та впровадження системи моніторингу для використанням публічних коштів «Відкритий бюджет» для підтримки ЄС

Все о: Кіотський протокол, Японія, Мінекології

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.